Развој женског предузетништва се до 2000. године, али и након уласка у 21. век одвијао у неповољним условима, обележеним пре свега укорењеним патријархалним родним режимом, према којем је већи део одговорности за бригу о породици и домаћинству падао на жене. Након година видног помака и еманципације, на пример у области образовања и укључивања жена на тржиште радне снаге, у условима кризе уочава се тренд окретања обезбеђивању опстанка породице и домаћинства. Са уласком у период реформи након 2000. године, економска партиципација жена није значајно побољшана, што делом треба приписати и слабом развоју предузетништва уопште, а што делимично ствара и неповољну основу за развој предузетништва жена. Међутим економским оснаживањем државе, последњих година развој женског предузетништва има посебну улогу и значај у повећању БДП-а, те је тако Министарство привреде препознало огроман привредни потенцијал женског предузетништва, чији је значај истакнут као један од најважнијих подухвата за друштво и привреду у целини. Трећу годину за редом обезбеђује се посебан програм намењен женама предузетницама, кроз који се подстиче самозапошљавање жена, како у производним тако и у услужним делатностима. Из буџета је у те сврхе за ову 2024. годину издвојено 3,2 милијарде динара.
Циљ пројекта је да се охрабре и оснаже жене које живе у граду али и на селу да покрену свој бизнис и да од тога живе оне и њихове породице. То су жене које се налазе на евиденцији Националне службе за запошљавање, затим, жене које се баве одређеним делатностима и то врло успешно али се још нису осмелиле да започну свој сопствени бизнис и жене које раде у пољопривреди, које се баве производњом али и прерадом, затим зa жене које се налазе на евиденцији Националне службе за запошљавање и које би могле да покрену сопствени бизнис, затим Удружења жена, а осим њих ту је Регионална привредна комора која подржава женско предузетништво, затим филијала Националне службе за запошљавање, као и локална самоуправа.
У оквиру пројекта “Жена предузетница – између породице и каријере” планирано је објављивање 18 текстова, извештаја, интервјуа и репортажа о могућностима самозапошљавања, праћење законске регулативе за отварање сопственог бизниса, али и текстова који ће се бавити актуелним подстицајима женском предузетништву. Истицање примера добре праксе, односно представљање предузетница из села и града које су разрадиле свој посао, такође ће бити заступљено током реализације овог пројекта.
Теме којима ћемо посветити посебну пажњу су: Жена-носилац пољопривредног газдинства Жена- власница куће и пољопривредног земљишта Препреке за започињање сопственог посла и психолошки фактори Недостатак самопоуздања и страх од ризика да ће изгубити уложено Кључ за успех у послу Успешно балансирање између пословног и породичног живота Савладавање страха од неуспеха, конкуренције, изазови у привређивању… Подстицаји за развој женског предузетништва Конкурси Националне службе за запошљавање за самозапошљавање Успешне жене предузетници у индустријској производњи Успешна мала и средња предузећа чији су власници жене Предузетничке радње у власништву жена |
Биће приказан концепт женског предузетништва са примерима из живота о успешним женама које се баве пољопривредном производњом, затим прерађивачком производњом, те услугама и занатима у сеоским срединама. Такође ће бити представљене и жене предузетници из градске средине, али и могућности које пружа држава и локална самоуправа у подстицању и оснаживању жена да покрену сопствени бизнис.
Тема је веома важна и због смањења броја незапослених лица са евиденције Националне службе за запошљавање, затим због економског, социјалног, културног и сваког другог просперитета жене, самим тим и породице којој припада, али и друштва у целини које отварањем малих и средњих предузећа повећава свој економски напредак али и удео БДП-а.
Пројекат је суфинансиран из буџета Града Смедерева, а ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.