Почиње енергетска санација објеката од јавног значаја у 41 граду и општини у Србији

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић уручила је у чевртак  уговоре за енергетску санацију објеката од јавног значаја у 41 општини и граду у Србији у згради општине Смедеревска Паланка, која је енергетски санирана кроз исти програм.

„Министарство рударства и енергетике издвојило је ове године 800 милиона динара, двоструко више средстава у односу на 2023. годину, за енергетску санацију вртића и предшколских установа, основних и средњих школа, факултета, библиотека, домова културе, здравствених установа, зграда општинских управа, реконструкцију јавног осветљења у 41 општини и граду, са којима смо данас потписали уговоре, а укупна вредност улагања Министарства и локалних самоуправа износи близу 1,3 милијарди динара”, рекла је Ђедовић Хандановић.

Министарка је рекла да је ове године на јавни позив пријављено двоструко више градова и општина у односу на прошлу годину, и да ће се санирати два пута више објеката.

„У Смедереву, Лајковцу, Убу, Врању и Сурдулици санираће се вртићи и предшколске установе, као и дечије одмаралиште на Златибору, три факултета у Београду и Новом Саду, а посебно ми је драго што ће се санирати Хемијски факултет који има велике изазове с енергетском ефикасношћу и високим рачунима за енергенте. Санираће се 15 школа, музичка школа у Ваљеву, основне школе у Нишу, Крагујевцу, Љубовији, Зајечару, Краљеву, Кули, Деспотовцу, Великој Плани, Тутину, Љигу, затим школе у Владимирцима, Свилајнцу и Ражњу, као и библиотека у Белој Паланци и КБЦ Драгиша Мишовић у Београду”, рекла је министарка.

Додала је да ће се уградњом соларних панела за производњу електричне енергије објектима у Босилеграду, Лучанима и Голупцу омогућити снабдевање из чистих извора енергије и значајна самосталност у снабдевању, док ће се у Смедеревској Паланци модернизовати јавно осветљење, као и у Новом Пазару и Врњачкој Бањи, а санираће се и културни центри у Мајданпеку и Александровцу.

Ђедовић Хандановић је указала да ће се завршетком енергетске санације школа, вртића, здравствених центара, дечјих одмаралишта за које су данас потписани уговори, уштедети око 9.000 МW/h топлотне и електричне енергије на годишњем нивоу, док ће смањење емисије угљен-диоскида износити око 5.500 тона годишње. У реконструисаним објектима смањиће се потрошња енергије од 20 до 50 одсто.

Напоменула је да су градови и општине препознати по високој загађености ваздуха, и сврстани у трећу категорију квалитета ваздуха, имали право да пријаве два пројекта, а да су економски неразвијене локалне самоуправе имале могућност да од Министарства добију и 100 одсто средстава за енергетску санацију објеката.

„Енергетска санација објеката ће почети веома брзо чиме ћемо обезбедити вишеструке користи за наше грађане”, поручила је министарка.

На основу овогодишњег јавног позива за енергетску санацију објеката од јавног значаја енергетски ће се санирати 15 школа (13 основних и 2 средње) у Књажевцу, Нишу, Крагујевцу, Љубовији, Зајечару, Краљеву, Кули, Деспотовцу, Великој Плани, Тутину, Љигу, Владимирцима, Свилајнцу, Ражњу и Ваљеву; шест зграда општина у Бечеју, Босилеграду, Прибоју, Сокобањи, Книћу и Мерошиини; пет вртића у Смедереву, Лајковцу, Убу, Врању и Сурдулици; три зграде факултета, Технички факултет Нови Сад, Хемијски факултет и Факултет драмских уместности у Београду; три објекта комуналних делатности у Куршумлији, Ваљеву и Лучанима; два објекта центара за културу у Мајданпеку и Александровцу, базен у Обреновцу, КБЦ Драгиша Мишовић, библиотека у Белој Паланци, туристички простор „Тврђава Голубац Град“; дечје одмаралиште Златибор (Ужице) као и три пројекта јавног осветљења у Смедеревској Паланци, Новом Пазару и Врњачкој Бањи.

Текст и фотографија преузети са званичне странице Министарства рударстзва и енергетике

Poslednje vesti