Jelena Petrović Lazičić je mlada porodična žena, koja je zajedno sa sestrom i mamom našla svoj put kako da se zahvaljujući i svojoj struci, ona je krojač, ispolji kreativno u poslu koji voli, a da to što radi bude i profesija i ujedno da je i svoj gazda. Kada posmatrate sa strane, rekli bi ste da je to i najlakše da se uradi, ali kada započnete da realizujete svoju ideju, onda naidjete na mnogo nedoumica.
Prva je da li će to što se vama sviđa biti dopadljivo i nekom drugom, može li to što pravite i izrađujete da se proda, a zatim i da li od toga može da se živi i da vam taj posao postane stalna profesija? Jelena je sa svojima sestrom i majkom upravo sagledala i proučila sve mogućnosti, a nakon toga su preduzeli prve korake u realizaciji svojih ideja.
“Umetnička radionica za pačvork ,,Bakina škrinja Jelena” Smederevo, osnovana je juna 2016. godine. Nastala je idejom moje mame Ranke Petrović. Ona je osnovala profitabilno Udruženje “Bakina škrinja” u Smederevu 2015. godine. Cilj je bio da sestra i ja radimo, odnosno pokažemo svoje talente, svoje znanje i na taj način svoje zadovoljstvo podelimo sa drugima, a ujedno ona da bude predsednik Udruženja i trgovac koji će sve to na najbolji način da predstavi i da plasira na tržište. I tako je krenula naša zajednička, a i posebna moja priča. Kako bi smo mogle kompletno da prikažemo narodnu radinost sa starim srpskim vezom, polagale smo ispit za dobijanje Sertifikata domaće radinosti, starih i umetničkih zanata. Sestra Marija Jevtić koja je vlasnica Udruženja “Bakina škrinja Marija”, dobija Sertifikat od Ministarstva privrede za umetničko slikanje na staklu i drvetu i dekupaž tehniku, a ja kao vlasnica Udruženja “Bakina škrinja Jelena” dobila sam Sertifikat za pačvork i vez i domaću radinost.”, objašnjava nam Jelena.
Ljubitelji ove tehnike je nazivaju i “slikanje krpicama”, a sama reč je engleskog porekla i sastavljena je od dve reči patch-krpa, i work-rad.
Patchwork je posebna tehnika kreativnog šivenja, gde se sa određenim šablonima spajaju različite tkanine i kreiraju dekorativne celine. Kombinacijom materijala različitih geometrijskih oblika, tekstura, boja, dezena i njihovim spajanjem možete da napravite prekrivače, torbice, jastučiće, prostirke, preuredite nameštaj i slično.
Osnovni način rada kod patchwork-a je sečenje i spajanje različitih oblika i celina. Međutim ono što treba naglasiti jeste da je kod ove tehnike preciznost u radu jako bitna. Svaki komad pačvork tkanine koji se seče mora biti precizno izmeren i isečen kako u daljem radu ne bi bilo grešaka i propusta. O svojoj izradi predmeta tom tehnikom jelena kaže:
“Pačvork tehnika je ručna izrada predmeta od tekstila i kože sličnih kolorita i teksture marerijala od kojih nastaju razni sitni i veći predmeti za pokućanstvo, zatim tašne, cegeri, kecelje, prekrivači i brojni drugi slični predmeti sa estetskim obeležjem izraženim narodnom umetnošću. Sertifikat je izdat radi očuvanja tradicije i razvoja poslova domaće radinosti. Tako da ja imam i posebne oznake na svojim predmetima kao što su ,,proizvod domaće radinosti”, kao i stilizovanu oznaku ,,otvorene šake”.
Kao poseban izazov u njenom kreativnom radu bio je da nauči da tka. Tako je nabavila razboj na kome nastaju razni ručno rađeni materijali obojeni i oslikani njenom maštom.
“Bavim se i ručnim tkanjem na razboju gde nastaju prekrivači različitih dimenzija i namena, zatim krpare, te torbe, kao i pojasevi za narodnu nošnju. Takođe u svojoj radionici izrađujem i narodnu nošnju, uglavnom nošnju iz Šumadije. Poverenje su mi dali i rukovodioci Ansambla narodnih igara i pesama Smederevo, gde sam 2016. godine za prvi asambl uradila kompletne ženske i muške nošnje, ukupno 12 kompleta. Ta nošnja i danas koriste tokom njihovih nastupa u Srbiji i u inostranstvu.
Ja u svojoj radionici i sada radim odeću za potrebe folklornih ansambala, ali i za sve one koji neguju našu tradiciju i poštuju našu narodnu nošnju. Što se tiče radionica i ja i sestra Marija imamo svoje posebne radionice gde kreiramo i stvaramo različite predmete u zavisnosti od interesovanja i afiniteta, ali i od kreativnih sposobnosti. Međutim, zajedno sve tri učestvujemo u izradi skoro svih stvari a mama Ranka, koja ima iskustvo u trgovini više od 40 godina, prodaje to što nas dve stvaramo.
Prodajno mesto nalazi se u ulici Knez Mihajlova 29, u Smederevu. Ona nam je važna karika s obzirom na to da osim što prodaje sve što izađe iz naših radionica, tu je za mušterije ukoliko žele neki predmet posebno poruče da se uradi. Ona je tu i za sugestije i ostalo da radi što je potrebno da se vodi Udruženje. O našoj delatnosti postoji i zapis u knjizi ,,Tako mi alata i moga zanata,” koja je nastala povodom obeležavanja 200 godina zanatstva u Smederevu.”
fotografije:Bakina škrinja jelena
Projekat je sufinansiran iz budžeta Grada Smedereva, a stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.