Frizer, jedno od zanimanja koje pripada bjuti industriji i koje je poslednje dve decenije u ekspanziji. Frizer ima veliku važnost u životima ljudi, kao i poseta frizerskim salonima. Svima nam je važan dobar izgled, dobra frizura, a sve to doprinosu povećanju samopouzdanja i zadovoljstva.
Ovaj zanat i veštinu nije lako izučiti. Ako imaš smisla, a pre svega voliš da radiš sa kosom, potrebno je i mukotrpno učenje, zatim i dugogodišnji rad, da bi ti klijenti ukazali poverenje, da manipulišeš kosom, frizurom, na kraju i stajlingom. I upravo taj mukotrpan put do osamostaljenja i otvaranja frizerskog salona prešla je Danijela Stošić, vlasnica frizerskog salona “Daca” u Knez Mihajlovoj ulici br. 19 u Smederevu. Zanat je učila od najboljih ženskih frizera, gde je i nastavila da radi nekoliko godina. Osamostalila se kada je shvatila da ima dovoljan broj klinntkinja koje traže samo njene ruke za pravljenje određenih frizura i tretiranje kose.
“Do nove frizuere nije lako doći, treba ispoštovati određene procedure: pranje, šišanje, farbanje, uvijanje i stilizovanje. Pre početka tretmana, frizer se obavezno sa klijentom dogovara o željenoj frizuri. Prvi korak je pranje kose i vlasišta, šamponiranje i masiranje. Zatim sledi ispiranje i nega kose zaštitnim regenerativnim preparatima koji odgovaraju tipu i kvalitetu kose. Ukoliko klijent želi frizuru, frizer odgovarajućim alatima i u skladu sa željama klijenta skraćuje i oblikuje željenu frizuru. Prilikom farbanja kose, frizer priprema hemikalije za farbanje. Pripremljenu boju ravnomerno nanosi na kosu i određuje koliko dugo boja ostaje na kosi. Prilikom uvijanja kose frizeri biraju vrstu i veličinu uvijača, primenjuju hemikaliju za uvijanje kose i određuju vreme potrebno za postizanje željenog efekta, u skladu sa željom klijenta. Kosa se zatim opere i sledi stilizovanje,” objašnjava nam Danijela. ” Mislim da su žene bile sređenije kada je reč o frizuri pre dvadesetak godina kada sam ja počinjala ovaj posao. Podrazumevalo se da se kosa pere isključivo u salonu, ali i da se farba. Međutim danas je drugačije, ima više takozvane “kućne radinosti” zahvaljujući raznim pomagalima, četkama, uvijačima, peglama za kosu koje se nude u velikom broju na internetu. Zbog toga mnoge žene mogu i same da naprave frizuru”, ali kako nam Danijela potvrđuje, “ne mogu same da se ošišaju, nijansiraju ili ofarbaju kosu, o drugim metodama poput stavljanja keratina nema ni govora da se to može uraditi u kućnim uslovima.”
Jednom naučen zanat nije dovoljan za sva vremena. Frizer mora stalno da prati novosti i modne trendove u frizerskom poslovanju u zemlji i inostranstvu i da poštuje higijenske, sanitarne i tehničke propise za bezbedan rad i zaštitu kako klijenta tako i životne sredine. Danijela je u svom dosadašnjem preduzetničkom stažu imala i učenice, ali i radnice. I to se sve promenilo. “U poslednje vreme nema zainteresovanih devojaka za učenje tog zanata, s obzirom na to da se ugasio Radnički univerzitet u kojem su se izučavali pored mnogih i frizerski zanat. Učenice su bile u obavezi da odlaze na praksu u frizerske salone. Danas je to drugačije, u toj industriji nastale su akademije nakon kojih posle šest meseci, frizeri misle da mogu sami da obavljau sve poslove i da rade samostalno. To je pogrešno uverenje, jer se frizerski zanat uči mnogo duže. I ne uči se samo veština, već i pristup mušteriji, zatim komunikacijske veštine, međuljudske interakcije, zatim administrativne i organizacione sposobnosti. Osim manipalitvnih veština tu je i rad pod pritiskom”. Frizera treba da odlikuju i sledeće osobine:komunikativnost, zatim druželjubivost, ali i savesnost, odgovoronost, a pri svemu tome treba da bude i skoncentrisan na ono što radi.
“Žene su nekada bile mnogo opuštenije, u salonima je bilo mnogo življe, dame su čekajući na svoj red, razgovarale o različitim temama. Sada je sve drugačije, svi su u žurbi, pomalo nervozni, svi bi hteli frizuru sada i odmah, a to je često nemoguće udovoljiti. Ovaj posao ima i dosta prednosti s obzirom na to da je pre svega kreativan posao, ima uvek mesta za inovacije i nove ideje uz saglasnost mušterija koja se podrazumeva. Frizeri treba da budu kreativni, sa izraženim osećajem za estetiku, a takođe i veoma komunikativni, strpljivi i ljubazni prema klijentima. Kao i svaki drugi posao i ovaj ima i svoje loše strane ili mane. Na primer dugo stajanje zna da bude naporno i fizički teško, ruke su tu posebno opterećene. Što se psihičke težine tiče, veoma često rad sa ljudima, koliko je lep, može biti iscrpljujuć”, tvrdi Danijela koja već više od dve decenije oblikuje frizure damama.
Uzimajući u obzir sve navedeno, za frizere će uvek biti posla, jer nikakva veštačka inteligencija ne može da zameni sigurnu ruku sa makazama i četkom, ili farbom. Zato frizeri ne treba da brinu za svoju egzistenciju. Što se klijenata tiče, oni će uvek u frizerskom salonu dobiti razumevanje, utehu, ili podeliti svoju radost ili tugu sa svojim frizerom, jer frizer je uvek tu za svog klijenta.
FOTOGRAFIJE:FRIZERSKI SALON “DACA”
Projekat je sufinansiran iz budžeta grada Smedereva, a stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.