PODRŠKA DEVOJČICAMA PROGRAMERKAMA

Zahvaljujući Organizaciji “Irida” iz Novog Sada u Smederevu je tokom novembra i decembra realizovan projekat “Podrži devojčice programerke”. Najodgovornija u realizaciji ovog projekta bila je Milica Ćetković koja i sama pripada toj organizaciji, kao predstavnik za grad Smederevo.

“Reč je o programu kroz koji želimo da motivišemo, podstaknemo i osnažimo devojčice da se upoznaju sa različitim oblastima IT, uče, istražuju, razvijaju svoje talente i veštine, i odvaže se da slede svoje snove i rade ono što vole, iako u svom okruženju često dobijaju poruke da to “nije za devojčice”.

Kako bismo to postigli, organizujemo radionice programiranja i robotike za devojčice u mestima širom Srbije, kroz koje im pokazujemo da programiranje nije teško, da može da bude zabavno i da jeste za njih samo ako to žele”, izričita je Ćetkovićeva.

“Program je namenjen svim devojčicama, uzrasta od 7 do 14 godina, iz mesta širom Srbije. Devojčice ne moraju da imaju prethodno znanje i iskustvo u programiranju ili robotici, niti da imaju svoj lični računar da bi učestvovale u radionicama. Treba samo da budu radoznale i hrabre da pokušaju. Zbog toga smo u Smederevu tokom deset nedelja održavali radionice na kojima su zainteresovane devojčice učile od stručnjaka mentora o robotici i programiranju. ”

“Kada smo pustili prijave za besplatne radionice programiranja i robotike, za samo nedelju dana imali smo 120 prijavljenih devojčica iz svih osnovnih škola u Smederevu. Međutim, naši kapaciteti su takvi da smo mogli da primimo samo 21 devojčicu. Na takmičenje smo vodili 19 devojčica, odnosno 6 timova od po 3 devojčice u različitim takmičarskim kategorijama”, objašnjava nam Milica.

“Cilj ovog projekta je da promenimo rodne stereotipe da IT, kao ni druge tehničke nauke, nisu za devojčice. da je to teško, da nisu dovoljno dobre ili pamente, da one to ne mogu. Želimo da ih ohrabrimo i osnažimo, ali i obezbedimo i materijalnu podršku, naročito onim devojčicama koje nemaju mogućnosti i finansijska sredstva, da zakorače u svet IT industrije. Zato smo osnovali  Fond “Putevima devojčica”u okviru kojeg sprovodimo program “Podrži devojčice programerke”.

Iz “Iride” podsećaju da je prošle godine 20 devojčica iz Odžaka prvi put učestvovalo na takmičenju „ Vukobratovićevi dani robotike” i osvojile su nagrade u dve kategorije.

Zbog toga su ove godine pripremali čak 80 devojčica, uzrasta od 7 do 14 godina, iz Odžaka, Zrenjanina, Smedereva i Šidaza isto takmičenje koje je održano od 13. do 15. decembra u Beogradu. Devojčice su tokom 10 nedelja vredno radile, učile, rešavale algoritamske zadatke, programirale, konstruisale robote i pripremale se za takmičenje.

Pokrenuli su crowdfunding kampanju na platformi donacije.rs, kako bi sakupili sredstva potrebna da devojčice odu i pobede na takmičenju. Zahvaljujući velikoj podršci zajednice, prošle godine su sakupile skoro trostruko veći iznos od potrebnog i zato im je ove godine bio potreban samo deo sredstava da pripreme i odvedu 80 devojčica na takmičenje.

“Takmičenje je podrazumevalo odgovor na više zadataka koji od učesnika zahtevaju različite veštine, kao što je javni nastup, zatim kreativnost ali i analitika i motoričke veštine. Devojčice iz Smedereva osvojile su tri nagrade:

1. KIDS kategorija: Nagrada za najkreativniju prezentaciju

2. JUNIOR kategorija:Treće mesto u ukupnom plasmanu u konkurenciji od 37 timova iz cele Srbije

3. JUNIOR kategorija:nagrada za najinovativnije rešenje

Želim da se zahvalim Organizaciji “Irida” na osmišljavanju i realizovanju projekta koji istinski utiče na osnaživanje devojčica. Zahvaljujem se takođe OŠ “Dr Jovan Cvijić” na omogućavanju korišćenja prostorija škole u redovnim i dodatnim terminima. Takođe dugujem zahvalnost i “Kliker IT centru Smederevo na zabavnim radionicama. Hvala svim donatorima bez kojih ovo sve ne bi bilo moguće. Posebno hvala divnim devojčicama na svakom osmehu, zagrljaju i postavljenom pitanju. Čestitam svakoj od njih. Bilo mi je zadovoljstvo, čast i uživanje raditi sa njima”, ističe Milica Ćetković.

S obzirom na činjenicu da je opšte poznato da se u Srbiji najviše zaradjuje u IT sektoru, zasigurno je već došlo do promena u mišljenju i razmišljanju o tome da programiranje nije samo muško zanimanje, već u njemu mogu veoma uspešno da rade i žene. Uzimajući u obzir veliki broj zainteresovanih devojčica za učešće u radionicama u vezi sa učenjem programiranja i robotike, gotovo je sigurno da će žene po prisutnosti i uspešnosti i u tom poslu biti ne samo jednake sa muškarcima, već u skorije vreme i dominantne.

fotografije:Milica Ćetković

Projekat je sufinansiran iz budžeta grada Smedereva, a stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Poslednje vesti