Uz finansijsku podršku programa za samozapošljavanje sredstvima Nacionalne službe za zapošljavanje Filijala Smederevo, ove 2024. godine priliku i mogućnost da započnu sopstveni posao dobila su 72 lica, od kojih su 33 žene. Saradnjom sa lokalnim samoupravama Smederevo, Velika Plana i Smederevska Palanka priliku i mogućnost da započnu sopstveni posao dobilo je ukupno 97 lica, među kojima je 37 žena.
Od ukupno 169 lica koja su osnovala svoje preduzetničke radnje u 2024.godini, 70 su žene.
Pretežne delatnosti za koje su konkurisale žene u 2024.godini su usluge kozmetičkih i frizerskih salona, usluge konsaltinga, zatim proizvodnja torti i kolača, proizvodnja odeće..
ŠTA KAŽU ISTRAŽIVANJA I STUDIJE O ŽENAMA PREDUZETNICAMA ?
Prva studija o preduzetništvu žena u Srbiji publikovana je 2012. godine na osnovu istraživanja koje je na inicijativu tadašnjeg Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja Republike Srbije, uz podršku UN Women, sprovela organizacija za primenjena istraživanja i analize politika SeConS.
Polazna studija sadržala je i veliki broj preporuka koje su imale za cilj da informišu politike za podsticanje razvoja preduzetništva žena i zatvaranja rodnog jaza u preduzetništvu i šire, u ekonomskoj participaciji, ili zaposlenosti. I ovom prilikom iznosimo deo studije koje su ove organizacije objavile.
USKLAĐIVANJE POSLOVNOG I PRIVATNOG ŽIVOTA
Današnje preduzetnice bolje usklađuju svoj poslovni život sa porodičnim nego preduzetnice od pre deset godina. Međutim, razlog za to je u velikoj meri manji procenat udatih i žena sa maloletnom decom među današnjim preduzetnicama.
Promena u odnosu na preduzetnice pre deset godina vidi se i u praksama podele odgovornosti i zadataka u brizi o domaćinstvu, jer današnje preduzetnice znatno češće nego preduzetnice od pre deset godina obavljaju osnovne kućne poslove zajedno sa partnerima. Ipak, i uz ovu promenu, one nesumnjivo nose najveći deo odgovornosti u domaćinstvu, što uz vođenje biznisa stvara povećana radna opterećenja.
Promene u praksama imaju korene i u promeni vrednosnih obrazaca, jer kako pokazuje analiza stavova, današnje preduzetnice iskazuju manje izraženu patrijarhalnu orijentaciju od preduzetnica od pre deset godina.
RODNE ULOGE I PODELA ODGOVORNOSTI
Stavovi o rodnim ulogama, rodni odnosi u sferi privatnog života, porodična situacija i opterećenost brigom o porodici, važni su životni aspekti koji utiču i na mogućnosti preduzetnica da se posvete poslu, kao i da ostvare ravnotežu između poslovnih i privatnih obaveza.
Imajući u vidu da rodne režime u Srbiji odlikuju izvesne protivrečnosti koje se manifestuju tako da i u fazama relativno visokog učešća žena u ekonomiji, emancipacije i visokih postignuća u obrazovanju, patrijarhalni odnosi ostaju čvrsto etablirani u sferi privatnih odnosa. Ta se diskrepancija vidi i u stavovima preduzetnica iz uzorka. Primetne su razlike između grupe stavova koji se tiču partnerskih odnosa, podele moći i obaveza u domaćinstvu i stavova koji se odnose na ekonomsku participaciju žena. Tako se, recimo, više od 40% žena slaže sa stavom da većina poslova u domaćinstvu više odgovara ženama, da je bolje da muškarac više zarađuje ili ako već samo jedan u paru može biti zaposlen – da to bude muškarac.
PREDUZETNIŠTVO ŽENA U SRBIJI
„Kult“ porodice oličen u stavu da su potrebe porodice važnije od ličnih ambicija žene takođe je prisutan kod gotovo polovine preduzetnica. Istovremeno, manje od petine se slaže sa stavom da porodični život ispašta ukoliko se žena zaposli, a manje od trećine da su žene ispunjene i kada obavljaju samo poslove vezane za održavanje domaćinstva.
Ukratko, podaci ukazuju da je patrijarhalna orijentacija među preduzetnicama i dalje visoko zastupljena, da stavovi podržavaju patrijarhalnu distribuciju moći, da je prisutan priličan udeo preduzetnica koje pokazuju izvesnu zbunjenost, nesigurnost u pogledu patrijarhalnih vrednosnih orijentacija (neodlučne), a da je izrazitije neslaganje prisutno samo kada je u pitanju zaposlenost žene, koja se smatra legitimnom.
Međutim, kada se ovi podaci uporede sa nalazima iz polazne studije o preduzetništvu žena iz 2011. godine, primetne su promene u vrednosnim orijentacijama preduzetnica. Iz istraživanja se može primetiti da je zapravo zastupljenost preduzetnica koje pristaju na patrijarhalne stavove danas manja nego pre jedanaest godina.
Konzistentni sa opadanjem patrijarhalne orijentacije su i nalazi o podeli odgovornosti u brizi o domaćinstvu i porodici među ženama iz uzorka. Iako one i dalje u većini slučajeva nose glavne dužnosti u održavanju domaćinstva, povećana je sistematski i opcija u kojoj one te dužnosti zajedno, to jest, podeljeno obavljaju sa partnerima.
Istraživanjem i na osnovu životnih priča pokazali smo da je većina žena preduzetnica zadovoljno time što su odabrale takvu karijeru, odnosno što su preduzetnice. Kao razloge za zadovoljstvo karijerom preduzetnice su navele samostalnost u vođenju posla, zatim da rade ono što vole i što ih ispunjava, fleksibilno radno vreme, kao i finansijske aspekte poput nezavisnosti i mogućnosti da zarade i budu “same svoj gazda”.