UPORNOŠĆU I MUKOTRPNIM RADOM MOŽE MNOGO TOGA DA SE POSTIGNE

Ekonomska i materijalna nezavisnost žene veoma je važna za opovrgavanje tradicionalnog mišljenja da je ženi mesto u kući, među decom, a da su s druge strane muškarci kao glave porodice predodređeni da rade i zarađuju novac. Takav stav se u poslednjih nekoliko decenija u Srbiji dosta promenio, jer su žene naglo počele da se zapošljavaju, naročito posle drugog svetskog rata kada je i razvoj industrije bio u ekspanziji. Međutim devedesetih i početkom dvehiljaditih godina, zbog složenih političkih i ekonomskih prilika u Srbiji je bilo teško naći posao, pa su pripadnice lepšeg pola pronalazile razne mogućnosti da povećaju kućni budžet. Privreda nije potraživala novu radnu snagu, a tu i tamo moglo je da se nađe radno mesto u trgovini, među zanatlijama ili pružaocima usluga. Sve te navedene prilike i neprilike nisu sprečile našu sugrađanku Ljubinku Nikolić, rođenu Žagubičanku da krene svojim putem. A taj put nije bio ni malo lak. Imala je radno mesto u tamošnjoj pošti u rodnom gradu, ali se nakon udaje doselila u Smederevo gde je teško mogla da pronađe novi posao.

Međutim, hrabre i uporne, a posve radne žene mogu da se snađu I pronađu u različitim zanimanjima I da budu veoma uspešne. Tako se Ljubinka pronašla u trgovini gde je najpre radila izvesno vreme kao prodavačica dečije garderobe za jedan butik na smederevskom pijaci. 2006. godine otvara svoju samostalnu radnju u kojoj počinje da prodaje dečiju garderobu. “To je bilo u vreme kada još nije bilo velikih trgovinskih centara i ta garderoba se lepo prodavala. Nakon nekoliko godina rada na pijaci, premestila sam se u Tržni centar ispod Mlečne pijace i počela da nabavljam i prodajem uglavnom žensku garderobu, nešto dečije garderobe, a ima ponešto da se nađe i za muškarce. Sve sama radim evo osamnaest godina. Sama nabavljam stvari, donosim, prodajem. To nimalo nije lako. Ponekad kada su sajmovi kao što je “Smederevska jesen” ili za 8. mart ja izadjem i otvorim tezgu u pet sati ujutru a završim u deset uveče. Slično je i u radnji, radim po deset i više sati dnevno. Na odmore ne idem, a o bolovanju i ne razmišljam. Moji neradni dani su tokom godine za Božić I Uskrs. Do nedavno sam radila u radnji i nedeljom. Samohrana sam majka dve ćerke koje sam školovala. Sve sam svojim radom postigla u životu. Kupila sam stan, auto, izdržavala i školovala decu i nedavno kupila lokal u kojem radim od 2016. godine”, objašnjava nam Ljubinka.

Nije bilo lako butikarima kada su se otvorili šoping centri. Mnoge male radnje i trgovci nisu izdržali takvu konkurenciju, zatvarali su se, odnosno propadali. Međutim, butik ove žene je opstao i ostao zahvaljujući njenom vrednom i predanom radu, izuzetno izraženom smislu za estetiku, praćenju modnih trendova ali i čestim menjanjem izloga.

Njen butik “Naca” prepoznatljiv je po rafiniranom ukusu za boje i modne stilove, te su joj već godinama verne iste mušterije, a i one nove koje dolaze, uglavnom dolaze po preporuci i to ne samo iz Smedereva već i iz okolnih gradova”, kaže Ljubinka.

“Samostalni rad u butiku je težak i naporan ali ima i svojih prednosti, jer tačno znaš šta se najviše traži od garderobe, šta je u trendu, i možeš sam da procenjuješ šta bi mušteriji odgovaralo, te i preporučuješ određene odevne predmete. To radnici uglavnom ne rade, jer je njihova motivacija drugačija.

Ogromnim radom i zalaganjem, uspela sam sve u životu sama da postignem. Deca su otišla svojim putem, ćerke imaju svoja zanimanja, a ja ću se ovim poslom baviti do penzije,” objašnjava nam Ljubinka.

U njenoj radnji je veliki izbor svečanih haljina, zatim “kežual stil, jakni, kaputa, bundi I odela, zatim suknji i pantalona za lepši pol. Ima i dečijih stvari a ponešto može da se nađe i za muškarce. Osim odličnih primeraka garderobe iz zemlje ali i inostranstva, uvek će vas dočekati vedra gospođa, ljubazna i uslužna, beskrajno strpljiva i učtiva, koja će vam ponuditi i preporučiti sve što je tog trenutka izloženo u radnji a što je u vašem stilu. Jer trgovac nije samo puki prodavac, on mora da poseduje emocionalnu i socijalnu Inteligenciju i mora da “pročita” kupca.

Fotografije:sdplus i Ljubinka Nikolić

Projekat je sufinansiran iz budžeta grada Smedereva, a stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Poslednje vesti