Град Смедерево наставља са активним учешћем у обележавању 25. новембра Међународног дана борбе против насиља над женама и подржава глобалну кампању „ Шеснаест дана активизма против насиља над женама“.
Тим поводом у Регионалном центру за професионални развој запослених у образовању у Смедереву данас је одржана трибина посвећена овој тематици.
„Међународни дан борбе против насиља над женама је прилика да сваког 25. новембра много гласније од преосталих дана у години кажемо да насиље над женама није само проблем жртве, није само проблем жена, већ читавог друштва.
Свака жена заслужује сигуран и достојанствен живот. Због тога је неопходно да градимо друштво у коме ће се осећати заштићено и подржано, друштво у коме постоји нулта толеранција на насиље над женама и девојчицама.
Град Смедерево у том циљу спроводи активности које доприносе едукацији и унапређењу положаја жена у локалној заједници, са посебним акцентом на припаднице из рањивих група. У сарадњи са нашим Центром за социјални рад, Полицијском управом, Тужилаштвом, судовима и осталим институцијама и организацијама који пружају подршку жртвама насиља, дајемо свој допринос превенцији и спречавању насиља на које увек морамо правовремено и адекватно реаговати“, рекла је градоначеница Смедерева Јасмина Војиновић, обраћајући се присутнима на трибини.
Уз поруку да је потребно подстаћи емпатију према жртвама насиља, елиминисати присуство друштвених стереотипа који замагљују стварну слику ове појаве и одговорност насилника, она је нагласила да о проблему насиља над женама и девојчицама морамо говорити стално, а не само када се оно деси и на Међународни дан борбе против насиља над женама и девојчицама.
О конкретним корацима и иницијативама које се предузимају у циљу превенције насиља и пружања помоћи и заштити жртвама, говорили су социјална радница смедеревског Дома здравља Весна Емершић, главна јавна тужитељка Основног јавног тужилаштва у Смедереву Марија Гаљак Николић, в. д. директора Центра за социјални рад у Смедереву Горан Ристић и педагошкиња у Служби заштите деце и омладине, Службе за социјални рад Марија Степановић Динић.
Учесници су нагласили да превенција, едукација и подршка жртвама представљају кључне кораке ка стварању друштву заснованог на једнакости, поштовању и сигурности за све.
Трибина је завршена јасном поруком да насиље над женама није само лична трагедија, већ друштвни проблем на који морамо сви одговорити храброшћу, солидарношћу и одлучношћу.