ГРАД СМЕДЕРЕВО ОБЕЛЕЖИО ОСАМ ДЕЦЕНИЈА ОД ОСЛОБОЂЕЊА У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ

Програм поводом овог историјског догађаја започео је посетом  споменику“ 5. јун“ и Музеју  у коме се окупљенима гостима и грађанима обратила градоначелница Смедерева Јасмина Војиновић.

„ Шеснаести октобар је велики историјски дан за Смедерево и значајан датум којим  показујемо да не заборављамо хероје који су показали како се воли и брани земља, жртве које су пале за слободу земље и нашег града. Они су исписали странице наше славне историје које се не стидимо, јер никад нисмо били освајачки народ.

Данас нашим славним прецима желимо да искажемо захвалност за све што су учинили за нас, за генерације које су стасавале у послератним годинама, али и генерације које долазе и које ће наследити нас. Од њих смо научили најважнију лекцију, да ништа светије нема од отаџбине, љубави према њој и свом народу“, истакла је градоначелница.

Код споменика „ Три хероја“ је одржан комеморативни скуп, а крај бисти народних хероја Ивана Стефановића Србе, Миливоја Миће Стојковића и Светомира Младеновића Свете положени су венци.

 У име Градског одбора Субнор-а Смедерево, окупљенима  се обратио Ранко Вишекрунић.

„ У одбрани земље током Другог светског рата на страни партизана учествовало преко 6000 бораца из Смедерева од којих 990 није дочекало слободу. Борбе за ослобођење града трајале су од 14. до 16. октобра. Немачка страна је претрпела губитак од 250 војника, а Прва крајишка бригада и Црвена армија имале су 6 мртвих и око 35 рањених“, истакао је између осталог Вишекрунић.

Поводом обележавања 16. октобра Дана ослобођења града,  у смедеревском  Центру за културу  одржана је свечана академија.

Подсећајући на значај важног историјског датума за Смедерево и његове грађане, присутнима су се обратили председник Скупштине града Смедерева Милан Перић и члан председништва СУБНОР-а Србије Драган Пантић.

У оквиру свечане академије пригодан програм извели су ученици Музичке школе „ Коста Манојловић“ и Градски хор„ Кир Стефан Србин“.

Poslednje vesti