Zakon o dualnom obrazovanju počeće u punoj meri da se primenjuje od naredne školske godine. Međutim, za razliku od dualnog modela koji je bio u primeni tokom proteklih godina, novi Zakon donosi i novine, koje će kako tvrde direktori škola stvoriti poteškoće u njegovoj primeni. Prema rečima Sime Đorđijevskog direktora Tehničke škole, primedbe su već upućene resornom ministarstvu i pomoćnici ministra prosvete Gabrijeli Grujić. Jer kako tvrdi, suština priče je u tome da kompanije ne mogu da prihvate član Zakona koji definiše ugovornu obavezu učenika, prema kojoj on nije u obavezi da se i radno angažuje u kompaniji, koja ga je tokom školovanja plaćala za izvođenje stručne obuke.
“Predstavniic kompanija se slažu i prihvataju sve članove zakona osim jednog koji kaže da učenici nemaju nikakavu obavezu prema kompaniji nakon završetka školovanja. Svi oni, bilo da su strane ili domaće kompanije, su mišljenja da je to ne prihvatljivo i nije poput dualnog obrazovanja koje postoji dugo godina na zapadu”, objasnio je Đorđijevski.
Zamišljen tako da učenicima omogući solidno teorijsko a pre svega praktično znanje, kako bi posle završene srednje stručne škole mogli da nastave da rade u kompaniji u kojoj su se tokom 3 godine obučavali, Zakon o dualnom obrazovanju je i uvezen iz zapadne Evrope, Nemačke, Austrije i Švajcarske, gde uspešno funkcioniše više desetina godina. Međutim u Srbiji je ovaj zakon drugačije definisan, objašnjava direktor Tehničke škole I upozorava da upravo zbog toga u smederevskim srednjim stručnim školama za narednu školsku godinu neće biti obrazovnih profila, čiju realizaciju definiše Zakon o dualnom obrazovanju.
Strategijom o obrazovanju, koju je donela Vlada Republike Srbije 2012. godine, zatim uvođenjem kooperativnog modela obrazovanja 2014. godine kao i na osnovu studije izvodljivosti iz 2015. godine koju je izradila Nemačka organizacija za tehničku saradnju (GIZ), započeta je priča o dualnom obrazovanju u Srbiji. Po tom modelu i u dve srednje stručne škole u Smederevu u Tehničkoj i Tekstilno tehznološkoj i poljoprivrednoj školi despot Đurađ počelo je obrazovanje učenika u saradnji sa kompanijama koje posluju u gradu na Dunavu, kineskom Hbis i Turskom Kajzen.